V piatok 6. mája sme na škole hostili študentov z bratislavského gymnázia Metodova, ktorí prijali naše pozvanie navštíviť Markušovce. v rámci novovznikajúcej spolupráce medzi našimi školami. Gymnazisti navštívili hodinu angličtiny, kde si so žiakmi zahrali duel v slovíčkach, v telocvični predviedli ukážky taekwonda, florbalu, vystrihovali s deťmi origami, učili ich žonglovať, no najmä pozorne načúvali ich príbehom. Markušovskí žiaci sa zas predviedli spevom, tancom a divadelným predstavením. Gymnazisti sa následne zoznámili s bohatou históriou Markušoviec prehliadkou miestneho kaštieľa a na záver návštevy sme si zahrali priateľský zápas vo florbale.
Pre mnohých gymnazistov to bol vôbec prvý výlet na východ a zároveň aj prvý osobný kontakt s rómskymi deťmi. Mladí Bratislavčania sa naučili, že nie strach a predsudky, ale otvorené srdce vedie k vzájomnému porozumeniu. A naši žiaci? Tí si odniesli nemenej dôležitú skúsenosť- že "gadžovský" svet "tam vonku" sa o nich zaujíma, že ich vie vypočuť, a že sú tu mladí ľudia, ktorým, hoc sa poriadne ani nepoznajú, na nich záleží.









