Profil školy História školy Rada školy

II. Profilácia školy

Základná škola s materskou školou Markušovce poskytuje základné vzdelanie žiakom

na I. stupni v 1. - 4. ročníku podľa ŠkVP a iŠkVP v stupni ISCED 1, na II. stupni v 5.– 9. ročníku podľa ŠkVP a iŠkVP v stupni ISCED 2 .

V školskom roku 2018/2019 je na škole 38 tried so 605  žiakmi, z toho:

-          v nultom ročníku sú 4 triedy so 46 žiakmi

-         na I. stupni 22 tried ZŠ a 294 žiakov

-         na II. stupni 14 tried ZŠ s 240 žiakmi

-         3 špeciálne triedy, ktoré navštevuje 25 žiakov,

-         12 tried I. stupňa  má dvojzmenné vyučovanie

-         417 žiakov je zo sociálne znevýhodneného prostredia

-         ďalších 44 žiakov si plní povinnú školskú dochádzku v zahraničí.

Škola ponúka v stupni ISCED 1 voliteľné predmety Zábavná angličtina, Tvorivá dramatika, Cvičenia z matematiky, Detský svet v umení a Domov a práca. V stupni ISCED 2 ponúka voliteľné predmety Konverzácia v cudzom jazyku, Tvorivá dramatika, Bio-enviro, Praktiká z chémie, biológie, fyziky a geografie, Virtuálny svet, Cvičenia z matematiky a slovenského jazyka, Tvary umenia, Loptové hry a Domov a práca.

Škola je zapojená do národného programu podpory zdravia a realizuje projekt Svetovej zdravotníckej organizácie „Školy podporujúce zdravie“. Má vypracovaný projekt a aktualizovanú koncepciu environmentálnej výchovy a vzdelávania v ZŚ. V súlade s koncepciou výchovy k manželstvu a rodičovstvu škola má vypracovaný projekt a aktualizovaný plán výchovy k manželstvu a rodičovstvu samostatne pre I. a II. stupeň ZŠ. V oblasti opatrení proti šíreniu legálnych a nelegálnych drog v školskom prostredí pracuje koordinátor prevencie drogových závislostí, ktorý plní úlohy aktualizované pre školský rok 2018/2019 ako preventívny program školy.

V oblasti výchovy žiakov k tvorbe a ochrane životného prostredia je vypracovaný plán aktivít environmentálnej výchovy.

Pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia škola zriaďuje nulté ročníky, v ktorých s vyučujúcimi spolupracujú tri asistentky učiteľa. Jedna asistentka učiteľa je zaradená do špeciálnej triedy, v ktorej sú žiaci so sluchovým postihnutím. Tri  pomocné vychovávateľky pomáhajú učiteľom prvých ročníkov so samoobslužnými činnosťami, roznášajú desiatové balíčky a pomáhajú s dozormi pred budovou školy. Vo vyučovaní sa využíva pracovný materiál pre nultý ročník základnej školy, ISBN 80-8045-383-7, vypracovaný MPC Prešov. Škola vychováva a vzdeláva aj žiakov so zdravotným znevýhodnením,  pre ktorých sú v rámci individuálnej integrácie vypracované individuálne výchovno-vzdelávacie programy v spolupráci s  CPPP a CŠPP  podľa aktuálnych individuálnych potrieb detí. V školskom roku 2018/2019  je individuálne začlenených 23 žiakov. Štyria žiaci s MP, variant A v bežných triedach.

Súčasťou školy sú dve triedy  materskej školy, ktoré navštevuje 43 detí, jedno oddelenie školského klubu detí  a školská jedáleň, ktorá pripravuje denne 228 obedov vrátane MŠ a zamestnancov  a 267 balíčkov pre ZŠ .