Misionári v našej škole
25. februára 2014 našu školu pri príležitosti misií vo farnosti Markušovce navštívili misionári:
-
p. Johny George Ambattu, SVD, ktorý nám predstavil svoju rodnú vlasť Indiu,
-
p. Jozef Strečka, SVD nám porozprával o svojom pôsobení na Filipínach,
-
p. Ján Kušnír, SVD opísal svoje zážitky z Mexika.
Poskytli nám informácie o ich činnosti doma i vo svete:
Misia Slovenskej provincie SVD
My, misionári Slovenskej provincie Spoločnosti Božieho Slova, verní odkazu nášho zakladateľa sv. Arnolda Janssena, žijeme svoje rehoľno-misionárske povolanie v neustálej otvorenosti voči výzvam Ducha Svätého nasledujúcim spôsobom:
- ohlasujeme evanjelium Ježiša Krista, vteleného Božieho Slova, v miestnej cirkvi na Slovensku a v Česku v súlade s charizmou našej Spoločnosti prostredníctvom farskej pastorácie, biblického apoštolátu, masmédií, ľudových misií, apoštolátu univerzitnej mládeže a angažovania v oblasti spravodlivosti a pokoja – medzi národnostnými menšinami, imigrantmi a ľuďmi na okraji spoločnosti.
- duchovne a materiálne podporujeme misijnú činnosť Cirkvi na celom svete prostredníctvom misijnej animácie, získavaním a formáciou nových duchovných povolaní a laikov pre misie.
Osobným i komunitným životom, ktorý žijeme v jednote so spolubratmi z rôznych národov a kultúr, svedčíme o láske Trojjediného Boha voči ľudstvu. Svoje poslanie zverujeme Sedembolestnej Panne Márii, patrónke našej provincie.
Ohlasujeme Evanjelium, prinášame sviatosti Kristovej lásky a milosti, podporujeme katolícke školstvo, mediálnu komunikáciu, vychovávame a vzdelávame domorodých kňazov, bratov a sestry, formujeme laických katechétov a učiteľov, vedieme sociálne, antropologické i poľnohospodárske výskumné projekty, aby sme pomohli riešiť problémy mnohých kultúr, staráme sa o chorých poskytovaním medicínskej i duchovnej starostlivosti, kŕmime hladných, poskytujeme prístrešie opusteným, zakladáme sirotince, snažíme sa o prorocký dialóg s ľuďmi iných náboženstiev a ateistami…
Všade, kde ako misionári pracujeme, prebúdzame misijné povedomie a podporujeme misijnú prácu na celom svete.
Ako kňazi a bratia zasväcujeme celý svoj život ohlasovaniu evanjelia a šíreniu Božej lásky medzi ľuďmi všetkých národov.
|
Páter Johny je z Indie
O sebe nám prezradil: „Narodil som sa v Payyavor Panchayat vo farnosti Sv. Juraja diecézy Tallichery sýrsko-malabarského rýtu v severnej Kerale - štáte na juhu Indie. Pochádzam z päťčlennej rodiny zo strednej vrstvy. Môj otec George je farmár a moja mama Marykutty George pracuje v domácnosti. Moja staršia sestra Mary Rani George je rehoľnou sestrou a pracuje v Trivandrun. Môj mladší brat Joshy George pracuje ako šofér.
Do Spoločnosti Božieho Slova som vstúpil ako kandidát 28. júna 1995. Prešiel som rôznymi etapami formácie v Indii, a to programom orientácie, malým seminárom, juniorátom, štúdiami na kolégiu, noviciátom (prvé sľuby som zložil 10. júna 2002
v Noviciáte sv. Michala, v Khurde, katolíckom ašráme) a štúdiom filozofie.
V mojich formačných rokoch som rozvíjal v sebe hlbokú túžbu poznávať medzinárodnú povahu našej Spoločnosti životom a učením sa od iných kultúr.
Z toho dôvodu verím, že OTP na Slovensku (zahraničný tréningový program) bude veľkou pomocou mojej formácii, aby som bol dobrý kňaz misionár vzhľadom na medzinárodný charakter SVD a na jej potreby. Keďže India je v Ázii, moja skúsenosť
na Slovensku by mala rozšíriť horizont môjho pohľadu na ľudí, kultúry i jazyky Európy.“
Učil nás zdraviť po indicky - Nameste.
V Mexiku
Medzi najväčšie štáty Latinskej Ameriky patrí Mexiko, ktoré sa rozprestiera na ploche bezmála dvoch miliónov km štvorcových a v roku 2003 prevýšilo hranicu 101 miliónov obyvateľov. Ku katolíckej Cirkvi sa hlási 92 miliónov (91 %), 5 % obyvateľstva patrí k protestantizmu. Etnické rozloženie obyvateľstva: Mestici tvoria 66 %, Indiáni 30 % a zbytok sú Európania. Úradným jazykom je španielčina. Hlavné mesto je Ciudad de México, ktoré má 15.643.000 obyvateľov (2003). Spojené štáty Mexické sú najľudnatejšou španielsky hovoriacou zemou sveta. Väčšina územia je hornatá, stred krajiny tvorí plošina, na ktorej sa nachádza väčšina mexických miest. Na juhu je hornatá plošina s viacerými sopkami. V tejto oblasti sú časté zemetrasenia. K Mexiku patrí vrchovitý Kalifornský polostrov na severozápade a plochý polostrov Yucatan na juhovýchode.
Spoločnosť Božieho Slova začala svoju činnosť v Mexiku roku 1963, keď sa jej prví členovia usadili v meste Guadalajara. Postupne sa vytvárali jednotlivé strediská a neskoršie dištrikty. K Mexickej provincii prislúchajú aj Nikaragua a Kuba.
Mexiko. I keď je mexický ľud hlboko nábožensky založený, začiatky práce SVD neboli ľahké. Vládnuce kruhy mali antiklerikálne tendencie. Okrem toho sa tu postupne vyvinula korupcia a obchod s drogami. Spolubratia SVD začali budovať strediská vzdelávania pre mladých adeptov. Pastorácia sa vykonávala najmä na farách, kde dnes pracuje vyše 50 % spolubratov. Biblická pastorácia patrí k hlavným prácam, ktorým sa venujú členovia SVD a má významný ohlas.
Na Filipínach
Podnebie je tu teplé a vlhké. Ak sa chcete schladiť, treba utiecť do hôr. Tunajší ľudia sú podľa kňaza Jozefa Strečku jednoduchí a otvorení. Milujú oslavy a tance. Aj keď je táto krajina chudobná, ľudia sa tu dokážu podeliť aj z toho mála, čo majú.
S kňazom a členom rehole verbistov Jozefom Strečkom sme sa rozprávali o jeho pobyte na Filipínach. „V reholi platí zásada, že ak sme jazykovo zdatní, mali by sme mať skúsenosť z misií," ozrejmuje. Preto na rok odišiel na Filipíny, kde sa venoval práci v tamojšej vysokej škole na ostrove Mindoro. Hovorí, že krajina je chudobná a ľudia tu žijú skromne. V začiatkoch mu pomohla angličtina, s ktorou sa dá v krajine dorozumieť. „Problém je ten, že obyvatelia aj napriek tomu, že sa angličtinou dorozumejú, premýšľajú vo svojich domorodých jazykoch," hovorí. Tých je v krajine niekoľko desiatok.
Po bičovaní skáču do mora
Filipíny sa v médiách pravidelne objavujú aj v súvislosti so slávením sviatkov Veľkej noci. Médiá vtedy prinášajú prenosy z procesií, kde sa miestni obyvatelia bičujú a dávajú ukrižovať. „Ukrižovanie sa deje iba na jednom mieste na Filipínach a je to dosť spropagované," ozrejmuje. Naopak bičovanie počas Veľkej noci je v krajine rozšírené. Misionár takéto sprievody na vlastné oči nevidel, keďže celý deň spovedal v kostole, ale vraví, že sprievody kajúcnikov sú v krajine veľmi rozšírené. „Ten, kto sa bičuje, má zakrytú tvár a vraj mnohí s rozťatým chrbtom skočia do mora. Údajne to skôr chrbát vylieči, ale na druhej strane je to bolestivé," dodáva.