V marci tohto školského roka sa naša trieda 4.B sa zapojila do projektu o finančnej gramotnosti pre žiakov 3. a 4. ročníka ZŠ.
Malá finančná akadémia s Kozmixom je jedinečný projekt, ktorý učiteľovi poskytuje všetky potrebné materiály na odučenie témy Finančná gramotnosť na 1. stupni ZŠ. Projekt spája aktivity v škole a doma s kreatívnou hrou a interaktívnymi cvičeniami. Je ukážkou inovatívneho vyučovania, ktoré je pre žiakov motivujúce a zábavné.
Po prihlásení sa do projektu naša trieda obdŕžala kufrík plní materiálov. Pre učiteľa bola prínosná metodická príručka, ktorá mala byť zdrojom inšpirácie. Táto príručka obsahuje viac ako 50 návodov na aktivity týkajúce sa rozvoja finančnej gramotnosti. Je v súlade s aktuálne platným dokumentom: Národný štandard finančnej gramotnosti, verzia 1.1. To, čo sa žiaci naučia, si preveria v interaktívnych cvičeniach. A nielen to, dbali sme aj na rozvoj ďalších zručností, napríklad na čítanie s porozumením.
Ďalšou súčasťou kufríka bola kreatívna hra „Naše mestečko“ , v ktorej žiaci stavajú mesto svojich snov. Smeruje žiakov k tímovej spolupráci, podporuje ich kreativitu aj finančnú gramotnosť v praxi. A čo je najdôležitejšie: deti baví. A nakoniec každý žiak dostal pracovný zošit s rôznymi úlohami, na ktorých mohol pracovať aj doma s rodinou.
Projektu sa u žiakov rozvíjal skupinovú prácu, kritické myslenie, asertivitu, matematické predstavy. Využívali sme množstvo vyučovacích metód ako: problémové učenie, pojmové mapovanie, rolové hry, tímová spolupráca, projektové učenie, storytelling.
Žiakom sa projekt veľmi páčil. Vniesol do vyučovania niečo nové, tvorivé, čo ich povzbudzovalo k ďalšej práci. Žiaci za svoje aktivity získavali peniaze (Kozmixi), za ktoré si potom kupovali budovy (domy). Hodnotené boli nie len interaktívne cvičenia, ale celková aktivita žiakov, domáca príprava, spolupráca. Hodnotení boli jednotlivci, ale aj skupina. V závere sme celý vyučovací deň venovali vybudovaniu nášho mestečka. Žiaci spoločne pracovali, realizovali sa, uplatnili svoje prednosti (rozdelili si úlohy podľa toho v čom vynikali).
Celý postup projektu sme zachytili na fotografie a vytvorili prezentáciu o tom ako sa nám pracovalo. Hotové mestečko zdobí chodbu pred triedou a všetky deti ho obdivujú.
Sme hrdí, že sme si vedeli poradiť s úlohami, ktoré potrápili naše hlavičky. Že sme vedeli spolupracovať a nachádzať kompromisy, aj keď to občas nebolo ľahké. Že sme rozvíjali tvorivosť, sebauplatnenie a prezentáciu seba či svojho tímu.
p.uč. Melegová