29. október 2018 bol pre žiakov našej školy nevšedný, pretože vyučovanie prebiehalo netradičnou formou. Pripomínali sme si 14. ročník Medzinárodného dňa školských knižníc, a tak ako po iné roky sme dodržali zadanú tému: „Skutočné knižnice – skutočné vzdelávanie: 100 rokov od vzniku Česko-Slovenska“.
Po úvodnej rozhlasovej relácii pracovali žiaci v triedach pod vedením svojich triednych učiteľov, ktorí ich na prvej vyučovacej hodine oboznámili s významnými udalosťami spred 100 rokov, kedy po dlhoročnom odnárodňovaní a maďarizácii vznikol samostatný štát Čechov a Slovákov - 1. Československá republika. Žiaci sa dozvedeli aj o významných osobnostiach našich dejín, ktorí sa podieľali na jeho vzniku, hovorili o národnostnom útlaku, o význame demokracie, o spolupráci Čechov a Slovákov i spolužití rôznych národností. V triedach s interaktívnou tabuľou využívali pripravené materiály – prezentácie, dokumentárne filmy, krátke videá a piesne venované storočnici.
Na druhej a tretej hodine žiaci riešili rôzne úlohy: skladali hymnu 1. ČSR, lúštili tematické osemsmerovky, odpovede na otázky v pracovných listoch hľadali na nástenke i v školskej knižnici, skladali farebné puzzle, zhotovovali štátne znaky, zoraďovali slová vo výrokoch vtedajších politikov a diskutovali o nich, vyrábali lietadielka M.R. Štefánika. Na hlavnej chodbe bola nainštalovaná výstava predmetov z obdobia ČSR, kde žiaci obdivovali písací stroj, staré platne, háčkované dečky, nástenné hodiny, porcelán i knihy. V knižnici si mohli počas celého dňa požičať akúkoľvek zaujímavú knihu.
Verím, že tento významný historický medzník a udalosti s ním súvisiace ostanú v pamäti žiakov aj vďaka tejto vydarenej školskej akcii.
Mgr. M. Kroláková