Dňa 8.11. sme si pripomenuli 100. výročie úmrtia velikána slovenskej literatúry Pavla Országha Hviezdoslava. V rámci slovenskej literárnej kultúry ho považujeme za osobnosť základného významu. Hviezdoslav bol spisovateľ, básnik, dramatik, právnik. Jeho rozsiahla tvorba má veľký význam – opisuje život ľudu a kritizuje spoločnosť, nadviazal hlavne na poéziu národného obrodenia a veľmi ho ovplyvnila príroda. Hviezdoslav písal epické verše, veľké lyrické skladby, reflexívnu poéziu, veršovanú drámu, preslávil sa aj ako prekladateľ. Významné diela P. O. Hviezdoslava, ktoré sa zapísali do histórie slovenskej literatúry boli napríklad: Hájnikova žena, Krvavé sonety alebo Ežo Vlkolinský.
Pri tejto príležitosti bolo pre žiakov IX.A triedy pripravené popoludnie s Hviezdoslavom, kde si pripomenuli to, čo už o autorovi vedeli, no predovšetkým sa prostredníctvom zaujímavých reportáží, filmov, prezentácií a výkladu obohatili o nové informácie zo života a z tvorby velikána. Z písmen vyskladali pseudonym „SYN ĽUDU“, reportážou boli prevedení expozíciou P.O. Hviezdoslava v Oravskom múzeu, na chvíľu sa ocitli v bojoch 1. svetovej vojny a spolu s Hviezdoslavom sa pýtali: „Kto zapríčinil tento úpadok, zosurovenie, zdivočenie mravov?“
Deviatačky očarila aj Hájovňa pod Babou horou so silným príbehom Miška a Hanky najprv v staršom filmovom prevedení potom v netradičnej, humornej verzii Michala Kubovčíka. Nakoniec bola žiakom odporúčaná aj rozhlasová a televízna ponuka RTVS k výročiu autora na nástenke pri riaditeľni. Zúčastnení žiaci dostali záložku ako pripomienku nielen na tento deň, ale aj na život a odkaz autora: „...lebo nie ten, kto v rozkoši planúc žil, ale ten, kto tvoril a vytvoril, môže hovoriť, že žil!“
Mgr. Kroláková