Aktuality

 • Exkurzia Kežmarok

    Dňa 16. apríla 2019 sa žiaci druhého stupňa zúčastnili historicko-literárnej exkurzie do Kežmarku. Začala sa prehliadkou lyceálnej knižnice – najväčšej školskej historickej knižnice v strednej Európe, ktorá sa pýši 150 000 zväzkami z rôznych období, odborov i jazykov.

  Najviac v pamäti nám utkveli unikátne a vzácne exponáty: Komenského Orbis pictus, Bernolákov päťjazyčný slovník – Slowár slowenskí češko-laťinsko-ňemecko-uherskí, kniha vo vybielenej bravčovej koži, stredoveké mapy hlavných európskych miest vytvorené medirytinou, Jónyho knižnica aj najmenší exemplár knižôčky v dlani pani sprievodkyne. Tá dokázala pútavým slovom zaujať i žiakov s najflegmatickejším postojom, ktorí sa dozvedeli o prísnej disciplíne študentov pôsobiacich v tejto budove pôvodného Evanjelického lýcea i o trestoch pri porušení školského poriadku. Státie v „školskom väzení“ si niektorí žiaci vyskúšali i na vlastnej koži.

  O pár krokov ďalej bola naša ďalšia zastávka – drevený artikulárny kostol zapísaný v zozname UNESCO. V ňom nám pani sprievodkyňa porozprávala o prísnych artikulách protestantských kostolov a my sme sa popri tom nevedeli vynadívať na krásu a špecifické kúzlo interiéru, ktoré ocenili aj tvorcovia Perinbaby.

  Našou poslednou zastávkou bol nový evanjelický kostol, symbol Kežmarku, tzv. červený kostol. Vskutku výnimočná stavba so zmesou byzantských, maurských a orientálnych prvkov pripomínajúca skôr synagógu alebo mešitu než kresťanský kostol. Po prezretí hrobky Imricha Tökölyho a poďakovaní za výklad sme sa presunuli na námestie do pešej zóny, kde sme sa občerstvili, prípadne kúpili suveníry a v poobedných hodinách plní dojmov vrátili domov.

   

  Mgr. Martina Kroláková

 • Popoludnie s hrami

  Dňa 16. 4. 2019 sme žiakom 3. C a 4. B spríjemnili popoludnie aktivitami spojenými so spoločenskými hrami. V rámci uvedenej akcie sa deti realizovali aj v skladaní stavebníc, kociek, puzzle... Zahrali si aj detský stolný futbal, pexeso, kvarteto a domino. Zo spoločenských hier nemohlo chýbať ani obľúbené Človeče, nehnevaj sa. Žiakom sa takto strávené popoludnie veľmi páčilo, zažili množstvo srandy, rozvíjali manuálne zručnosti, trpezlivosť, zmysel pre súťaživosť a kolektívnu spoluprácu. Odchádzali spokojní a tešia sa na ďalšie podobné aktivity.

 • Bold Rabbit in Africa (Smelý zajko v Afrike)

  Dňa  12. 4. 2019 sa  97 žiakov z prvého a druhého stupňa zúčastnilo vynikajúceho divadelného predstavenia v Dome kultúry na sídlisku Mier v Spišskej Novej Vsi. Bola to činoherná anglicko-slovenská rozprávka s pesničkami inscenovaná ako učebná pomôcka pre začiatočníkov. Pokračovanie najslávnejšej detskej knižky Jozefa Cígera Hronského s názvom Smelý Zajko v Afrike je príbehom Zajka a jeho ženy na potulkách svetom. Popri Váhu prejdú Slovenskom až do Bratislavy, odtiaľ po Dunaji do Čierneho mora a v bruchu obrovského žraloka sa doplavia do Afriky. Tam prežijú veľa dobrodružstiev - vyliečia kráľa púšte, porazia krokodíla aj tigra a zachránia malého černoška. Na rozdiel od prvého dielu, kde zajko vo svete stretáva väčšinou ľudí, spoznáva ich svet a chce byť ako oni, v Afrike a cestou do nej mu prichádzajú do cesty hlavne zvieratká. Samozrejme, že kultovým Hronského antihrdinom zostáva naďalej, zajko je odvážny, vystatovačný, mierne arogantný a namyslený, ale  práve tieto vlastnosti z neho robia obľúbenú a populárnu figúrku už niekoľko desiatok rokov.

  Ďakujeme za skvelé herecké výkony a tešíme sa na ďalšie stretnutie v divadle pri pozeraní novej divadelnej inscenácie.

   Mgr. Stanislava Kubovičová

 • Medzinárodný deň Rómov

   

     Dňa 11.4.2019 sme si tak, ako každý rok pripomenuli Medzinárodný deň Rómov. Tento deň bol ustanovený na počesť prvého celosvetového stretnutia Rómov na svojom I. kongrese, ktorý sa konal za účasti Rómov zo 14-tich krajín v dňoch 8. −12. apríla 1971 v Orpingtone pri Londýne.

     Pri tejto príležitosti sme na našu školu pozvali manželov Hangurbadžovcov z Krížovej Vsi.

  Počas celého programu nás sprevádzala naša školská kapela a potešila nás aj víťazka školského kola Hviezdoslavovho Kubína Barborka Klempárová (IX.A) svojou recitáciou.

     Organizátorom aj všetkým účinkujúcim patrí naše srdečné ĎAKUJEME!

  P.uč. Marcinčin, p.uč. Dutková a p.uč. Zakuciová Krajňáková  

 • Futbalový turnaj pri príležitosti Medzinárodného Dňa Rómov

  Dňa 11. 4.2019 sa niekoľko žiakov z prvého a druhého stupňa rozhodlo stráviť popoludnie v športovom duchu, vzájomnými  medzitriednymi futbalovými zápasmi. Turnaja sa zúčastni druháci, šiestaci a siedmaci a družstvá boli zmiešané, takže silnejší potiahli tých mladších a naučili ich aj nejaké futbalové obraty pri zápase. Mladí športovci takto užitočne  a príjemne strávili popoludnie, ktoré sme zorganizovali pri príležitosti Medzinárodného Dňa Rómov, a tento  každoročne pripadá na 8.apríla.

  Akciu viedli p.uč. Ing. V. Kobydová, Mgr. A. Sobinovská a Mgr. S. Kubovičová

 • „ROZPRÁVKOVÉ POPOLUDNIE“

  Dňa 10. 4. 2019 sa v popoludňajších hodinách uskutočnila súťaž pre žiakov tretích a štvrtých ročníkov. Žiaci si preverili svoje vedomosti z rozprávkovej ríše a spoznali nové rozprávky.

  Odpovedali na kvízové otázky, skladali puzzle, priraďovali názvy k obrázku, hľadali stratené postavy z rozprávok, usporadúvali dejovú líniu rozprávky.

  Za všetky úlohy dostávali body, čo ich súťaženie ešte podporilo. Najlepší boli odmenení sladkou odmenou a záložkou do knihy.

   

  Akciu pripravila p. uč. Ivana Zeleňáková

 • Exkurzia Žakovce

   

  Dňa 8. 4. 2019 boli žiaci III.C, IV.B a V.X na exkurzii v obci Žakovce. Zúčastnili sa slávnostnej omše pod vedením nášho pána kaplána a absolvovali prehliadku areálu. V rámci ďalšieho programu si vyskúšali jazdenie na koňoch a pochutnali si na obede v priestoroch jedálne.

  Exkurzia sa žiakom veľmi páčila a odniesli si veľa veselých zážitkov.  

   

   

 • „Kým začneš“

  Dňa 4. apríla 2019 sa žiaci 9. ročníka v rámci projektu VMR zúčastnili na besede s názvom „Kým začneš“.

  Besedu organizovala spoločnosť MP Education, s ktorou naša škola už dlhé roky spolupracuje. Pani lektorka pripravila pre žiakov tému, ktorej obsah bol: plánované rodičovstvo, priebeh tehotenstva, príprava žiakov na rolu, riziká predčasných sexuálnych aktivít a ďalšie.

  Po skončení prednášky  lektorka p. Ing. Šutá odpovedala na otázky chlapcov a dievčat, ktorí so záujmom počúvali a aktívne sa zapájali do práce.

                                                                                        Ing. Viera Kobydová

                                                                                         koordinátorka VMR

 • Shakespeare Memorial 2019

  Dňa 28. 3. 2019 sa uskutočnilo školské kolo súťaže v umeleckom prednese poézie a prózy v anglickom jazyku – Shakespeare Memorial. Súťažiaci boli zaradení do dvoch kategórií. Kategória 1A  / 5.,6. a 7. ročník /  a kategória 2A / 8. a 9. ročník /. Za organizáciu a priebeh súťaže zodpovedali Ing. Adriana Vaľušová a Ing. Peter Rášo.

   

  Víťazmi sa stali:     

       kategória 1A    

        1. Ladislava Klempárová – VII.A

  2. Michaela Sisková – VI.A

  3. Michal Kopnický - VI.A 

   

        kategória 2A    

     1. Martin Kroščen – IX.B

         2. Lenka Macinská – VIII.A

     3. Ema Kačírová – VIII.A

 • Slávik Slovenska 2019

  Dňa 28.3. sa na našej škole uskutočnilo školské kolo speváckej súťaže Slávik Slovenska 2019. Súťaže sa zúčastnilo 30 žiakov, ktorí nám zaspievali jednu slovenskú ľudovú pieseň podľa vlastného výberu. Súťažilo sa v troch kategóriách. Spevákov hodnotila porota v zložení : p.uč. Jarmila Štefaňáková,p.uč. Nikola Lesňáková, p.uč. Ľubomíra Kaľavská a p.uč. Stanislava Kubovičová.

  Vyhodnotenie:

  1. kategória:( 1.-3. ročník)                

  1.miesto: Ivana Pechová -1.A

  2.miesto: Olívia Bondirová – 1.A

  3.miesto: Veronika Michalíková – 2.A

   

  2. kategória: ( 4.-6. ročník)

  1.miesto: Ivana Klempárová – 5.A

  2.miesto: Michaela Kroščenová – 4.B

  3.miesto: Kevin Tomko -4.D

   

  3. kategória: ( 7.-9-ročník)

  1. miesto.. Katarína Žigová -7.A

 • "Z rozprávky do rozprávky"

  Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi zorganizovalo  27. marca 2019 v spolupráci so Spišským divadlom regionálnu súťažnú prehliadku detskej dramatickej tvorivosti „Z rozprávky do rozprávky“.

  Na divadelných doskách sa predstavili deti z dramatických krúžkov fungujúcich popri základných školách a na základných umeleckých školách v okresoch Spišská Nová Ves a Gelnica. Diváci mali možnosť vidieť šesť predstavení, adresovaných detskému divákovi.

  Deti zo Školského divadelného krúžku pôsobiaceho pri ZŠ Markušovce , pod vedením Mgr. Beáty Novákovej,  sa predstavili hrou "Danka a Janka trocha inak" .

  Súťažná prehliadka  sa konala v Spišskom divadle. Deti si vyskúšali aké to je byť veľkým hercom v naozajstnom divadle, pred množstvom zvedavých detí v hľadisku, čakajúcich na to, čo im herci ponúknu. Deti sa popasovali s trémou, ktorá im trošku pomiešala texty a  pripravila nečakané situácie, na ktoré museli deti spontánne reagovať. 

  Aj napriek tomu, že sme nepostúpili na krajskú súťaž do Košíc, táto prehliadka bola jedinečnou príležitosťou na prezentáciu,  zbieranie hereckých skúseností a neopakovateľným zážitkom pre malého herca.  

  Porota odmenila všetky zúčastnené divadelné súbory.  Diplom a sada maňušiek nám bude pripomínať chvíle  strávené na doskách, ktoré znamenajú svet.               

  Vedúca krúžku  Beáta Nováková 

 • Marec – mesiac knihy

  Prečo práve mesiac marec patrí knihám? Odkiaľ poznáme túto tradíciu? Prečo sa stať vášnivým čitateľom? Čo nám kniha prináša a aká je jej história? Na tieto, ale aj iné otázky dostali odpovede žiaci, ktorí prijali pozvanie na školskú akciu o knihách, konanú 27. marca, ktorú si pre nich pripravili pani učiteľky slovenčinárky.

  V minulosti knihy patrili do rúk len vzdelaným, vysoko postaveným ľuďom. Neskôr sa pohľad na knihy výrazne zmenil. Kniha sa stala predmetom, ktorý spájal ľudí rôznych vrstiev i vekových skupín. A prečo ich čítať? Obohacujú slovnú zásobu, zlepšujú vyjadrovacie schopnosti, skvalitňujú myslenie, rozvíjajú fantáziu a tvorivosť, sú podnetné, poskytujú relax, odstraňujú stres a pod.

  Žiaci obohatili svoje vedomosti o zaujímavé informácie, zabavili sa kvízmi o rozprávkových hrdinoch, rébusmi o knižných pojmoch, vypracovali pracovný list s pomocou prezentácie, no najviac sa im páčilo v knižnici. Tam nám prezradili, čo už prečítali a čo sa im na knihe páčilo. Napokon si z police vybrali knihu, ktorá ich zaujala a vyhľadali v nej základné informácie.

  Ponorte sa aj vy do príbehov o láske, nenávisti, radostiach a trápeniach knižných hrdinov.

  Mgr. Martina Kroláková

 • Matematický klokan

      Vo štvrtok 21.3.2018 sa klokanilo na štyroch kontinentoch na zemeguli. Dokonca aj  na našej škole a ďalších 1500 školách na celom Slovensku sa uskutočnila najväčšia medzinárodná matematická súťaž – Matematický klokan.

  Z našej školy sa do súťaže zapojilo spolu 13 žiakov – 10 žiakov  prvého stupňa a 3 žiaci  druhého stupňa.

  Žiaci prvého stupňa riešili spolu 18 otázok v časovom limite 45 minút, žiaci druhého stupňa mali na vyriešenie 24 otázok 60 minút.

  Otázky neboli jednoduché, a tak sa s nimi popasovali žiaci nasledovne:

   

  1.stupeň:      1. Bianka Lazniová, 2.A – 82,2 %

                       2. Lenka Bodnovičová, 4.A – 67,8 %

                       3. Veronika Michalíková, 2.A – 64,4 %                         

   

   2.stupeň:     1. Kristián Tomko, 6.B – 55 %

                       2. Tomáš Pecha, 6.B – 43,3 %

                       3. Tomáš Kroščen, 6.D – 17,5 %

   

  Žiaci získali pekné ceny a diplomy. Ďakujeme zúčastneným žiakom a tešíme sa na budúci ročník súťaže.

                                                                                                p.uč.  Zakuciová Krajňáková

 • Jarné 3D kvety

  Dňa 21. 3. 2019 vyzdobili žiaci našu školu kvetmi v rámci súťaže Jarné 3D kvety. Tento rok to boli hlavne papierové kvety, vytvorené prevažne z farebného papiera či krepového papiera. Ladili takto aj s jarnou výzdobou školy. Všetci žiaci boli za svoju snahu odmenení sladkosťami. Sme radi, že toho roku sa zapojili aj žiaci druhého stupňa s krásnymi výtvormi a to Zuzana Klempárová z 5.A a Gejza Pecha z 8.B.

  Odmenené triedy: 1.A, 2.A, 4.B

  Odmenení jednotlivci: Barborka Gurčíková, 4.A, Zuzana Klempárová z 5.A,

                                      Gejza Pecha z 8.B

                                                    Súťaž pripravila Mgr. L. Pástorová a Mgr. M. Dzuríková

 • Rómska pieseň

  Dňa 21. marca 2019 sme deťom spríjemnili popoludnie súťažou v spievaní rómskych piesní.  Súťaž prebiehala v dvoch kategóriách: 2. ročníky a 4. ročníky,  3. ročníky. Spolu súťažilo 14 detí.  Výhercovia súťaže boli odmenení vecnými cenami a za účasť dostal každý sladkosť.

 • Biblia očami detí a mládeže 2018/2019

  Katolícke pedagogické a katechetické centrum, n.o. každoročne organizuje celoslovenskú súťaž pod názvom „Biblia očami detí a mládeže.“

  Súťaž ja zameraná na zobrazenie Biblie a jej miesta v živote človeka. Zámerom je nápaditosť a originálnosť vnímania Biblie. Cieľom súťaže je privádzať deti a mládež k poznávaniu Biblie a k záujmu o túto Knihu kníh.

  Do súťaže sa zapojilo množstvo žiakov z našej školy, predovšetkým žiaci 6., 7. a 8. ročníka pod vedením učiteľky výtvarnej výchovy Mgr. Pavlíny Dunčkovej. V spolupráci s učiteľkou náboženskej výchovy Mgr. Ľubomíry Bednárikovej vyhodnotili školské kolo súťaže.

  Umiestnenie:

  1. miesto – Rudolf Kroščen – 8.A – Vykúpenie

  2. miesto – Klaudia Jánošíková – 6.A – Jezuliatko

  3. miesto – Klaudia Gromadová – 6.A - Zázrak

   

  Umiestneným srdečne blahoželáme a držíme prsty v ďalších kolách súťaže.

 • Hviezdoslavov Kubín – obvodné kolo

  Dňa 13. marca reprezentovali našu školu na obvodnom kole recitátorskej súťaže Hviezdoslavov Kubín v Smižanoch sedem žiačok rôznych vekových kategórií. Samanta Kokyová, Daniela Plachetková, Bianka Lazniová, Stefania Pechová, Ladislava Klempárová, Barbora Klempárová a Kristína Gáborová sa v konkurencii rovesníkov pokúsili uspieť a ich snaha nebola márna. Umiestnili sa štyri žiačky, a to nasledovne:

  1. kategória    poézia – Daniela Plachetková IV.A  – 3. miesto 
  1. kategória    poézia – Ladislava Klempárová VII.A – 3. miesto

                               próza – Kristína Gáborová VII. A – 3. miesto

                               próza –  Barbora Klempárová IX.A – 2. miesto

  Barbora Klempárová, umiestnená na druhom postupovom mieste, bude reprezentovať školu na okresnom kole Hviezdoslavovho Kubína 4. apríla v Galérii umelcov Spiša. Žiačkam k úspechu srdečne blahoželáme a Barbore držíme prsty.

 • Jarné muffiny

  Dňa 12. marca sa naši prváci prvýkrát ocitli v školskej kuchynke, aby sme spoločne upiekli muffiny. Ich radosť a netrpezlivosť bola úžasná a muffiny sa naozaj vydarili. Nakoniec si všetci svoje výtvory farebne dotvorili a s chuťou zjedli 😊

 • Exkurzia Štrbské pleso

              Dňa 11. marca sa žiaci 1.A a 2.A zúčastnili exkurzie do Tatier. Deti boli ohúrené veľkosťou kopcov a spoznali Tatranský národný park. Množstvo snehu, vleky, krásna príroda a atrakcie sa deťom veľmi páčili. Po prechádzke sme využili sneh a deti sa poriadne vysánkovali.

 • „Účesy, účesy, ach tie účesy“

       Dňa 28.februára 2019 sa uskutočnil 6. ročník celoškolskej súťaže: O NAJKRAJŠÍ ÚČES 2019  pre dievčatá prvého a druhého stupňa ZŠ. Porota hodnotila estetiku, kvalitu účesu a zručnosť súťažiacich.

  Vyhodnotenie súťaže:

  1.miesto – Štefánia Kalejová, 6.X a Dagmara Pechová 5.C

  2.miesto – Nikola Pechová, 8.B a Kornélia Pechová 8.B

  3.miesto – Adriana Pechová 6.B a Dagmar Pechová 8.B

   

  Akciu viedli: p.uč. Gánovská a p.uč. Jančíková

strana: